Özel DefneOrtopedi ve Travmatoloji

Prostatit

Sık idrara çıkmak,geceleri idrara kalkmak,devamlı idrarı varmış gibi olmak, idrar yaptıktan sonra bile tam olarak rahatlamama, idrar yaparken yanma hissedilmesi,kesik kesik gelen idrar, dağılarak saçaklı tarzda idrar yapmak, idrar yaparken zorlanma,idrar akımının eskşiye göre azalması,prostatin akut veya kronik iltahaplanmanın(prostatit) tedavisi üroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Prostat bezini enfeksiyonlarının, kistlerinin, sperm yolu tıkanıklıklarının usg(trus) ile teşhisi yapılmaktadır.

Prostat büyümelerinin ilaçla tedavileri yapılabildiği gibi kapalı(tur) ve açık olarak ameliyatları yapılmaktadır. 45 yaşına gelen her erkek prostat kontrolu nedeyile mutlaka yılda bir kez ürolog tarafından görülmeli ve tetkik edilmelidir. Özellikle ailesinde prostat hastalığı (normal büyüme veya kanser) erken yaşta yakalananlarda ailenin diğer bireyleri mutlaka 40 yaşından sonra kontrol edilmeye başlanmalıdır.

Hastalıkların Tanı Ve Tedavisi

  • Gonore (bel soğukluğu),chlamidya-üreoplazma
  • Erkek kısırlığı tanı ve tadavisi
  • Azoospermi,hipogonadizm
  • Böbrek hastalıkları tanı ve tedavisi
  • Böbrek üreter taşı-spinal tomografi
  • Mesane hastalıkları tani ve tedavisi

Gece gündüz sık idrara çıkmaya başladıysanız, idrar yaptıtan sonra rahatlamıyor ve hala idrar varmış gibi geliyorsa, idrar yaparken yanma varsa, aralıklı olarak kan geliyorsa idrar yolu enfeksiyonu(sistit) olmuş olabilirsiniz. Tedaviye dirençli kimi hastalara mesane içinin endoskopikolarak incelenmesi(sistopkopi ve biyopsi alınması gerekebilir. Patolojik inceleme sonucunda mesane hastalığı(hemorojik sistitis) veya kronik mesane hastalığı(kronik sistitis) saptanabilmekte uygun tedaviler ve diyetler ile hastalar tedavi edilmektedir.

İdrar yolunuzdan kan geldiyse mutlaka ultrasonografik olarak inceleme gerekir. Özellikle sigaranın risk faktörü olduğu mesane tümörünün ilk bulgusu ağrısız kanamadır. Mesane tümörü olan hastamızın yüzeysel tümörü olan grubuna kapalı sistemle (TUR) başarı ile yapılmaktadır.

Branş   Doktorumuz