• Odabaşı Mah. Uğur Mumcu Cad. No:37 Antakya/HATAY
  • info@defnehastanesi.com

KOLONOSKOPİ

KOLONOSKOPİ


Kolonoskopi, rektum ile kalın bağırsağın incelendiği endoskopik bir uygulamadır. Kolonoskopi işlemi esnasında gerekirse kalın bağırsaktaki polipler alınabilir ya da laboratuvarda incelenmesi için poliplerden doku örneği alınabilir. Makattan başlanarak yapılan kolonoskopi uygulaması, hem tanı hem de tedavi amaçlı olarak yapılabilmektedir. Bu işlemde bağırsak, ucunda ışık ve bir kameranın yer aldığı esnek bir tüple incelenmektedir

Kolonoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kolonoskopi genel olarak;
o Bağırsakta yaşanan problemlerin tanısı,
o Geçmeyen karın ağrısı,
o Rektal kanama,
o Kronik kabızlık,
o Nedeni belirsiz kansızlık (anemi) ya da demir eksikliği,
o Kronik ishal,
o Sebebi belirsiz kilo kaybı gibi durumlarda uygulanan bir işlemdir.
Bunların haricinde, bağırsak kanseri taraması ve polip kontrolünde de bu yönteme başvurulur

Bağırsak Kanseri Taraması: Herhangi bir şikâyet olmasa bile kolon ve rektum kanserinin erken tanısı için kolonoskopi yapılması gerekmektedir. 50 yaşın üstündeki bireylere, her 5 senede bir olmak üzere, kolonoskopi yapılması tavsiye edilmektedir. Ailesinde kolon ya da rektum kanseri geçmişi olan bireyler için kolonoskopi sıklığı değişiklik gösterebilmektedir.

Polip Kontrolü: Daha önceden bağırsak polip problemi yaşayan bireylerin, belirli aralıklarla kolonoskopi taramasından geçmesi gerekebilmektedir. Bağırsak poliplerinin erken aşamada teşhis edilerek kolonoskopi uygulaması esnasında alınması bağırsak kanserinden korunmanın en önemli yöntemlerinden biridir.

Kan Yönetim Rehberi   Tahlil Sonuçları   Bizi Değerlendirin   Sağlık Köşesi