Özel Defne Hastanesi Kulak Burun Boğaz

KBB Uygulamaları

Kulak;

Akut ve kronik (müzmin) kulak iltihapları,kulak ameliyatları, baş dönmesi(vertigo), kulak çınlaması ,bebeklerde ve yaşlılarda işitme azlığı,orta kulak basınç rahatsızlıkları ,kulak kiri ve temizlenmesi, yüz felci tedavisi vb.

Burun;

Burun kemiği eğriliği ve ameliyatı, burun estetiği, sinüzit ve endoskopik sinüzit ameliyatı,burun eti(polip) ve endoskopik polip ameliyatı, alerjik burun rahatsızlığı (alerjik nezle), burun tıkanıklığı burun kırıkları, burun kanaması, koku alma bozuklulukları vb.

Boğaz;

Faranjit, bademcik iltihabı ve bademcik ameliyatı,horlama ve radyofrekans yöntemi ile tedavisi, larenjit, ses kısıklığı, ses teli polip ve modülü, yutma bozuklukları, reflü, ağız kokusu, tat bozuklukları, çene ve çene eklemli bozuklukları gibi.

Baş-boyun;

Boyun kitleleri,tükürük bezi hastalıkları, gırtlak hastalıkları,istatistikler göstermiştir ki tüm doktor muayenelerinin P`sinden fazlası kulak burun- boğaz problemlerini oluşturmaktadır.

Kulak-Burun-Boğaz

Hastanemiz, kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi bölümünde, vücudun üç temel duyusunu sağlayan organlarda oluşabilecek fonksiyon bozuklukları ve hastalıkları teşhis, tedavi ve izleme amacına yönelik kaliteli sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Tüm diğer kliniklerde olduğu gibi kulak burun boğaz bölümünde de yeterli deneğim ve bilgi birikimine sahip uzman hekim kadrosu ve yardımcı sağlık personeli tarafından en üst düzeyde teknolojik sistemler aracılığıyla, güven esasına dayalı kaliteli sağlık hizmeti sunulmaktadır. Yıllardır kulak - burun - boğaz ve baş-boyun hastalıklarının tedavisinde sıkıntılar yaşanmakta iken, son yıllarda teknolojinin sunduğu yeni cihazlar ile bu hastalıkların tedavisinde önemli gelişmeler sağlanmıştır. Hastanemiz kulak-burun-boğaz ve baş-boyun cerrahisi disiplininde çağdaş tanı ve tedavi yaklaşımlarını özümsemiş ve bu alandaki hastalıklardan yakınan hastaların tedavisi amacı ile bu cihazları doktorların kullanımına sunmuştur.

Görüntülü Muayene

Polikliniklerimizde kulak - burun - boğaz ile tüm muayeneler modern aletlerle yapılmaktadır. Görüntülü muayene sistemi ile hem hastaların muayeneleri klasik muayene yöntemlerine göre daha detaylı yapılmaktadır. Kulak hastalıları, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, burun eti, kemik eğriliği ve sinüzit hastalıları çocuklarda geniz eti varlığı görüntülü muayene sistemi bu hastalıklarda endoskop denilen ve bunun içine sokulan bir kamera aracılığı ile monitörden görerek ameliyat yapmaya imkan verilmektedir.

Endoskopik(görüntülü)burun kemiği ameliyatları

Burun içinde var olan veya kemik eğriliklerini görerek düzeltme ameliyatıdır.

Endoskopik(görüntülü)sinüzit ameliyatları

Sinüzite yol açan asıl faktör düzeltilip,diğer sağlam bölgelere dokunulmaz sinüslerin takılı olan ağızları açılır ve sinüslerin içi temizlenir.

Endoskopik(görüntülü)burun eti(polip)ameliyatları

Tedavi edilmemiş burun alerjisi sonucu burunda ve sinüslerde oluşan "polip" dediğimiz etlerin endoskop ile görülerek temizlenmesi ameliyatıdır.

Radyo frekans yöntemiyle burun tıkanıklığı ve horlama tedavisi;

Bu yöntemde radyofrekans cihazın oluşturulmuş olduğu yüksek frekanslı elektrik akımı bir prop yardımı ile dokulara verilerek isteğe göre bu dokularda harabiyet veya foksiyon kaybı oluşmaz Tedavi belli aralıklar da tekrarlanabilir seanslar halinde planlanır.

Horlamanın Teşhisi Uyku Bozuklukları Laboratuvarı

Polisomografi (PSG) uyku bozukluklarının tanısında hastanın beyin dalgalarının,göz hareketlerinin ,solunum faaliyetlerinin,kalp faaliyetlerinin vücut ısısının kanındaki oksijen yüzdesinin ve kas aktivitesinin (penisteki değişiklikler,özellikle ereksiyon)ölçülmesi ile yapılan incelemenin adıdır. Hastaya PSG yapılacağı gün gündüz uyumamalı,alkol almamalı ve çay kahve gibi uyku düzenini bozan içecekleri aşırı miktarda tüketmemelidir. Ayrıca yine uykunun doğal seyrini bozacak uyku verici Ya da sinir yatıştırıcı ilaçlar test günü kullanılmamalıdır.

Otoakustik emisyon testi ;

Yeni doğan bebeklerde işitmeyi belirleyen testtir

Odyometri testi;

İşitme kayıpları,kulak çınlaması,baş dönmesi gibi bir çok durumda mevcut kulak hastalığının kulaktaki yerini ve derecesini ölçen testtir

Timpanometri testleri;

Çocuklarda ve yetişkinlerde orta kulakta sıvı ve basınç değişiklikleri,işitme refleksi ölçümlerini beli testtir.

Alerji testleri;

Alerjik rinit,astım,deri hastalıkları,protein alerjileri teşhislerinde kullanılan bir testtir.

Çocukluk çağı kbb hastalıkları

Bademcik iltihabı ve bademcik ameliyatı,geniz eti ve geniz eti ameliyatı,orta kulakta sıvı birikmesi ve kulağa tüp takılması ameliyatı,kısa dil bağı gibi.

Branş Doktorlarımız