Saglık Rehberi

Botoks ve Dolgu

Botoks & Dolgu

Dolgu:
Yaşlanmayla birlikte yüz kemiklerinin kısmen eriyerek hacim kaybetmesi, mimik kasların zayıflaması, güneş ışınlarının olumsuz etkileri, sigara ve benzerleri kötü alışkanlıklar yüzümüzde istenmeyen çizgi ve kırışıklıklara sebep olur. Bu çizgilerden kurtulmak için son yıllarda çeşitlilik kazanan dolgu maddelerini kullanmaktayız.
Merkezimizde dolgu maddesi olarak en sık Hyaluronik asit içeren dolgular kullanılmaktadır. Hyaluronik asit tüm canlı organizmalarda bulunan bir polllisakkarittir. cildin dermis tabakasında dokuyu destekleyen kollajen lif kümeleri ile su tutan ve hacim yaratan hyaluronik asit bulunmaktadır. Hyaluronik asit zamanla vücut tarafından yavaş yavaş emilir ve etkinliği azalır.
Hyaluronik asit FDA onaylı, hayvansal orijinli olmayanı enjekte edildiği yere hacim veren güvenli ve doğal bir üründür. Etkisi uygulamadan hemen sonra görülür ve içerdiği formülasyon konsantrasyona bağlı olarak 4-18 ay devam eder. Hyaluronik asit kullanımı güvenli olup tedavi öncesi herhangi bir test uygulaması gerektirmemektedir. Uygulama oldukça hızlı ve kolaydır, şeffaf ve renksiz bir jel halinde üretilen hyaluronik asit, derinin üst tabakalarına enjekte edildiğinde cilt rengi ile karışarak bütünlük oluşturur.
Dolgu Uygulaması Hangi Alanlara yapılır:
• Burun kenarından aşağıya inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
• Burun ile ağız arasındaki çizgiler ( Philtral Çizgiler)
• Dudak dolgunlaştırılması 
• Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi
• Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
• Göz çevresindeki kırışıklıklar
• Alındaki çizgiler
• Akne izleri
• Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
• Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
• Kalça ve basen dolgunluğu yaratmak
• Bacak inceliklerinin düzeltilmesi
Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?
Uygulama; enjeksiyon yönetimiyle yapılır.Enjekte edilecek anatomik bölgeye özgü farklı konsantrasyon-
lar seçilir. Enjekte edildiği bölgelerde hacim oluşturarak tedavi sağlar. Sonuçlar çok hızlı elde edilir ve enjeksiyonlar sonucu iz kalmaz. İşlem süresi, ortalama 15-30 dakikadır. Uygulamadan 30 dk önce lokal anestezi sağlandıktan sonra özel ince iğnelerle enjeksiyon yapılır. Tedavi edilen bölgede, birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Hasta dolgu enjeksiyonlarından hemen sonra günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilir.

Dolgu Kimlere Uygulanmaz?
Estetik dolgu uygulaması kullanılan etken maddeye alerji sorunu olan kişilere uygulanamaz, sistemik hastalığı olanlar ve devamlı ilaç kullananların uygulama öncesi bu bilgilerini hekimlerine iletmeleri gerekir. Hamile ve emziren bayanlarla, 12 yaş altındakilere uygulama yapılamaz.
Botoks cilt gençleştirme tedavilerinde yeni bir çığır açmıştır. Esas olarak mimiklerin yol açtığı kırışıklıkların tedavisinde etkilidir. Kırışıklıklar bir çok nedenle oluşur: Yaş,kalıtım,cildin fiziksel tahrişi, kaş çatma,ve gülme mimikleri, bilgisayar kullanımı güneşin olumsuz etkileri,
sigara ve yaşam biçimi bu konuda önemli rol oynar.
Devamlı kaş çatma mimiği çatık kaş görünümünü sabitler. Bunun yanı sıra gülmek, bilgisayarla çalışmak bu tür çizgilerin oluşmasında etken olur. Hareket halindeki çizgiler veya dinamik çizgiler adı verilen bu tip kırışıklıkların giderilmesinde botoks çok etkilidir. Hatta bu kırışıklıklar henüz yerleşmeden, koruyucu amaçlı botoks uygulaması çok etkili bir önlem olur.
Tıpta ve kozmetikte kullanılan botoksun imal edilmesi için, clostiridium botilinium bakterileri, laboratuarlarda modifiye edilerek saflaştırılır, sulandırılır ve tamamen zararsız hale getirilir. Botoksun hayati tehlike yaratan dozu, 30 şişe veya 2500-3000 ünite kadardır. Bir şişe botoksta 100 ünite bulunduğu göz önüne alınırsa, zehir etkisi için en az 25 şişe botoks içilmesi gerekir. Kozmetik kullanımında dozaj yaklaşık olarak 50 ünitedir. Bu doz tamamıyla güvenlidir.
Botoksun temel etki mekanizması
Mimik yaparken yüz kasları kasılır. Belirli kasların yaşam boyunca kasılması yüzde deformasyonlara neden olur, zamanla deriye esneklik veren kollajen ve elastin lifleri esnekliklerini yitirir. Bütün bu değişimler; kırışıklıklar, kaşların ve göz kapaklarının düşmesi, yanakların sarkması gibi birçok şekil bozukluğuyla sonuçlanır.
Botoks edildiği bölgede sinirlerle kasların iletişimini sağlayan asetilkolinin salgılanmasını engeller. Sinirlerle kaslar arasındaki iletişim kaybolur ve kaslar 3-6 ay arasında bir süreyle felç olur. Bu geçici felç durumu iki şekilde etkili olur; 
•Düzeltici etki: Var olan kırışıklıkları azaltır
•Önleyici etki: Kas kasılmalarını kontrol edip, mimikleri yeniden biçimlendirerek olası kırışıklıkları önler.
Botoks uygulamasından önce alınması gereken tedbirler
•Belirli vitaminleri veya ilaçları alan hastalarda, işlem sonrasında daha fazla morarma görülmüştür. Botoks uygulamasına karar verilmişse morarma riskinin önlenmesi için bu ilaçların 1-2 hafta önce kesilmesi gerekir. 
•Aspirin veya benzeri ilaçlar, Warfarin, E vitamini, Ginko biloba, Sarımsak tabletleri botoks enfeksiyo-
nuyla aynı dönemde kullanıldıklarında, kasların aşırı derecede zayıflamasına neden olurlar.
•Kalsiyum kanal bloke ediciler(Diltiazem, Nifedine, Verapamil), Aminoglikozidler(Gentamisin,Tobramisin), Kinin, Penislamin türü ilaçları kullanan hastaların, botoks yaptırmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Botoksla giderilebilen çizgiler
Alın kırışıklıkları veya endişe çizgileri:
Alındaki yatay çizgilere `endişe çizgileri` denir. Bu çizgiler, cildin altından boydan boya geçen ve mimik yapmamızı sağlayan kasların defalarca kasılması sonucunda oluşur. Örneğin, şaşırınca kaşlarınızı kaldırırsınız. Şaşkınlık ifadesi, belirli kasların kasılması ve çekilmesiyle ortaya çıkar. Yüz gevşediğinde kaslar normal hallerine geri dönerler. Bu ifade yaşam boyunca sayısız defa tekrarlanır ve zamanla esnekliğini yitiren ciltte derin çizgiler bırakır.
Kaş çatma çizgileri:
Bunlar dikey çizgilerdir. Kaşlarımızı Çattığımızda ortalarında dikey çizgiler oluşur, defalarca tekrarlanan bu mimik, kaşların arasındaki dikey çizgileri kalıcı bir hale dönüştürür. Alnımızdaki dikey çizgiler yerleştikten sonra, kızgın omadığımız zaman bile, kaşlarımız çatık, yüzümüz öfkeli görünür. Bu çizgilerde botoks mükemmel sonuç verir.
Kaz ayakları:
Közlerimizin dış kenarlarında oluşan çizgilere `kaz aykaları`denir. Bu çizgiler gülerken belirginleşir ve zamanla kalıcı hale gelir. Bunların yok edilmesinde botokstan daha etkili bir yöntem yoktur. Bu bölgenin mimikleri durdurulmadıkça hiçbir yöntem tatmin edici sonuç veremez.
Uygulamadan sonra nelere dikkat edilecek?
•Normal yaşantınıza dönün ama 24 saat dikkatli davranın.
•Uygulamadan sonra 20 dakika kadar mimik kaslarınızı hareket ettirin. Bu hareketler botoksun yayılmasını ve işlemin oturmasını sağlar.
•Enjeksiyondan sonra 2-3 saat süreyle yatmayın.
•Botoksun istenmeyen bölgelere dağılmaması için, enjeksiyondan sonraki 4 saat boyunca dans etmeyin ve başınızı öne eğmeyin.
•24 saat süreyle yere eğilmeyin, ağır spor yapmayın ve enjeksiyon bölgesini her türlü baskı ve basınçtan koruyun.
• Uygulama sonrasında morarma gelişirse yumuşak bir şekilde buz kompresi yapabilirsiniz.
Botoksun kalıcılık süresi 
İlaç uygulandıktan sonra 24-72 saat içinde etkisini göstermeye başlar. Bir hafta sonra maksimum etkiye ulaşır ve etkisi 3-6 ay devam eder.Bu sürenin sonunda tamamen kaybolur.İlk yıl, enjeksiyonu her 3-5 ayda bir tekrarlamak gerekir.İkinci yıldan itibaren bir veya iki enjeksiyon yeterli olabilir.Botoks nedeniyle mimikler kısıtlandıkça, hem alışkanlıkar değişir, hem de kaslar dinlenerek toparlanırlar. Bunun sonucunda kırışıklıklar gerçekten azalır ve botoks ihtiyacı azalır.