Saglık Rehberi

Viral Konjonktivit ( Göz Enfeksiyonu) Salgını

Son günlerde göz enfeksiyonları hızla artmaktadır. Özellikle aile içerisinde, okullarda hatta mahallede ve semtlerde salgınlar yapabilmektedir. 

Viral göz enfeksiyonları (adenoviral konjonktivit) gözde kızarıklık, sulanma, batma ve ağrı şikâyetleri ile kendini gösterir. Işıktan rahatsız olma şikâyeti çoğunlukla vardır. Kulak önünde şişlikler göz kapaklarında şişlik ve konjonktiva altı kanamaya bağlı hastalar arasında paniğe yol açan tablolar olabilir. Çocuklarda ateş ve boğaz ağrısı ve burun akıntısı görülebilir.
Hastalığın 1 hafta kuluçka süresi vardır. Enfeksiyon başladıktan sonra 10 ile 20 gün arasında sürebilir. Konjonktivitin ortaya çıkmasından sonra 10 gün süreyle başkasına bulaşabilir.
İnsandan insana; damlacık, solunum sekresyonları ve direk temas ile bulaşmakta ve küçük salgınlara yol açabilmektedir. Özellikle havlularla bulaşma olabilir. Bunun dışında hasta kişilerin gözlük, şapka ve yastık gibi özel eşyalarının başkaları tarafından kullanılması bulaşma riskini artırır. Toplu taşıma araçlarında seyahat sırasında hasta kişilerin ellerinden başkalarına bulaşabilir.

Hastalık önce bir gözden başlar kısa sürede diğer göze geçer. Ve özellikle aile bireyleri arasında ortak kullanılan havlular, sarılma, tokalaşma ile hızla yayılır. İş yeri ortamında aynı bilgisayarı veya telefonu kullanma ile başkalarına bulaşabilir. Ancak yaz aylarında en önemli bulaşma yolu yüzme havuzlarıdır. Bazen hızla hastalığın yayılması (epidemi) görülebilir. Bu yüzden hastalıklı kişilerin özellikle toplu kullanımı olan havuzlara gitmemesi gereklidir.

Hasta kişilerin başkaları ile temas etmemeleri, kağıt havlu kullanıp çöpe atmaları havuza girmemeleri önerilir.

Görme azalması tehlikesi!

Konjonktivit birçok hastada ilerleyerek gözde membran oluşumuna ve daha sonrada şeffaf kornea tabakasının bulanıklaşmasına (keratit) yol açabilir. Bu durum hastalarda görme azalması yapabilir.

Konjonktivit başlar başlamaz doktora başvurmaları ve hastalık süresince kontrol altında olmaları gerekmektedir. Aksi durumlarda kalıcı görme azalmaları görülebilir.
Kontakt lens kullanımı enfeksiyonun göze yerleşmesini kolaylaştır

• Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı
• Gözler fazla ovuşturulmamalı, göze dokunduktan sonra eller bol su ve sabunla yıkanmalı
• Soğuk kompresler hastalığın iyileşmesini hızlandırır ve rahatlama sağlar