Saglık Rehberi

Kalp Kapağı Tamiri

KALP KAPAĞINIZ TAMİR EDİLEBİLİR

Kalp kapaklarının değiştirilmesi sık uygulanan kalp ameliyatlarindandır. Hastalıklı kapağın yerinden çıkarılması ve yerine protez kapağın takılması bu işlemin temelini oluşturur. Protez kapak takılan hastalar uzun yıllar sorunsuz ve sağlıklı kalabilmektedirler. Ancak bu hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanma zorunluluğu , bu ilaca bağlı görülen komplikasyonlar , kalp kası iskeleti ve geometrisinde oluşabilecek bozulmalar yeni yöntemlerin geliştirilmesine neden olmuştur .

Kalp kapaklarının tamiri bu yöntemlerin başında gelmektedir. Bu yöntemde hastanın kendi kapağı özel tekniklerle onarılarak yerinde bırakılmaktadır. Böylece protez kapağa bağlı olumsuzluklar önlenmekte , kalbin geometrisi korunarak daha iyi çalışması sağlanmaktadır. Ayrıca sürekli ilaç kullanma gerekliliği ortadan kalkacaktır.

Bir kapağın onarılıp onarılamayacağına ameliyat öncesi karar verilir. Özellikle ülkemizde sık görülen kalp romatizmasina bağlı kapak hastalıklarında tamir şansı daha az olmakla beraber, dejeneratif kapak hastalıklarında bu şans daha yüksektir. Bunun için ameliyat öncesi iyi bir ekokardiografik (kalp ultrasonu) değerlendirme yapılmalıdır. Bu değerlendirme Kardiyolog ve Kalp Cerrahı tarafindan birlikte yapılmalıdır.

Kalbin tüm kapaklarına uygulanabilen tamir ameliyatlarında, kapağın yaprakçıkları ve bunları tutan bağlantılar korunmakta , kapağın etrafına takılan halkalarla kapağın iskeleti güçlendirilmektedir.

Son dört yıl içerisinde hastanemizde yetmişe yakın hastaya kapak tamir ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Ekip ve uzmanlık gerektiren bu uygulama ile hastalara daha sağlıklı ve faydalı bir hayat sunulmaktadir.