Saglık Rehberi

Kadında İdrar Kaçırma Sorunu ve Çözümleri

Kadında İdrar Kaçırma Sorunu ve Çözümleri

Her yüz kadından 14 – 49 unda idrar kaçırma şikâyeti yaşamaktadır. Çoğu zaman bu durum geçici olsa da bazen kalıcı olabilir. En sık karşılaşılan durum idrar torbasının sarkmasına bağlı idrar kaçırmadır. Gebelik, zor doğum, ağır kaldırma, hormonal nedenlerden dolayı kasların gevşemesiyle mesane olması gereken yerden daha aşağıya kayar. Sonuç olarak idrar tutma mekanizmaları bozulur ve idrar kaçırmaya yol açar.
Artık basit bir operasyonla dışardan ameliyat yarası olmadan üstelik hastanın hemen ayağa kalkabileceği şekilde mesane sarkmasına bağlı idrar kaçırma engellenmektedir.

İlaç tedavisi

İlaçlar mesanenin kapasitesinin azaldığı veya duyarlılığının arttığı durumlarda kullanılmaktadır. Bu şekilde mesane normal kapasitesini bulmakta ve ani tuvalete sıkışma hissi ve bunun arkasından olan kaçırmalar ortadan kaldırılabilmektedir. Yine aynı şekilde mesanede oluşan çeşitli enfeksiyonlar da benzer şikâyetleri tetiklediğinden bunlara yönelik ilaç tedavileri de verilebilmektedir. Ancak mesane sarkması nedeni ile idrar kaçırma durumlarında ilaç tedavileri etkili olamamaktadır.

Cerrahi yöntemler

Sarkan mesanenin olması gerekli yerde kalmasını sağlamak amacı ile basit, etkili ameliyatlar artık başarı ile uygulanabilmektedir. Karında herhangi bir ameliyat izi olmadan vajen içerisinde yapılan 2–3 cm lik bir kesi ile idrar kaçırma sorununa çözüm olacak bir destek dokusu yerleştirilmektedir. Sling yani askı ameliyatı adı verilen bir yöntemle mesanenin karın içindeki basıncın artması sonrasında aşağıya doğru inmesi ve idrar tutma mekanizmalarının bozulması gibi durumların giderilmesi mümkün olabilmektedir. 20–30 dakikalık bir ameliyat sonrasında hasta 1–2 saat içinde yürüyerek evine gidebilmekte ve bir gün içinde normal hayatına dönebilmektedir.

Hastanemizde idrar kaçırma sorunu ile ilgili olarak her türlü tetkik ve tedavi yapılmaktadır.